COUNTER-STRIKE 2

 

CS 2 Rütbe (Ranking) Sistemi

Oyuna rütbesiz olarak başlarsınız ve oynayacağınız ilk 10 rekabetçi maçı sonucunda size performansınız doğrultusunda bir rütbe belirler. Toplamda 18 farklı rütbe bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır. 

Simge Rütbe
silver 1Gümüş 1
silver 2Gümüş 2
silver 3Gümüş 3
silver 4Gümüş 4
silver 4Siver Elite
silver elite masterUsta Seçkin Gümüş
Gold Nova 1Altın Nova 1
Gold Nova 2Altın Nova 2
Gold Nova 3Altın Nova 3
Gold Nova MasterAltın Nova Muhafız
Master GuardianUsta Muhafız 1
Master Guardian 2Usta Muhafız 2
Master Guardian EliteSeçkin Muhafız
DMGGüzide Usta Muhafız
Legendary EagleEfsanevi Kartal
Legendary Eagle MasterUsta Efsanevi Kartal
Supreme Master First ClassBirinci Sınıf Yüce Usta
Global EliteDünyaca Seçkin

Rütbeler Nasıl Belirlenir?

Rütbeler Rekabetçi modda oynadığınız karşılaşmalarda aldığınız puanlara göre belirlenmektedir. Kazanılan puanları çeşitli etmenler belirlemektedir.

 • Öldürme Sayınız (Kill sayınız)

 • Yapmış olduğunuz asistler (Takım arkadaşınız tarafından alınan leşe yardım etmeniz)

 • Rakip takıma el başına ortalama vermiş olduğunuz hasar

 • Bomba kurmanız veya imha etmeniz

 • Hayatta kalma sayınız

 • Rakip takım oyuncularının ve takım arkadaşlarının rütbeleri

CS 2'de nasıl hızlı rütbe atlarım?

Hızlı rütbe atlamanın en iyi yolu pratik yapmaktan geçer. Eğer bir rütbede gereğinden fazla takılı kaldığınızı düşünüyorsanız daha hızlı rütbe atlamak istiyorsanız aşağıdaki öneri ve ipuçlarına göz gezdirebilirsiniz.

 

 1. Karşılaşmalara takım olarak katılın
  Oyunu arkadaşlarla oynamak, hem maç içinde daha iyi iş birliği yapmanızı sağlar. Tek başına veya sadece tek arkadaş ile oyuna girmek rus ruleti gibidir. İyi bir takıma denk gelmeniz şans unsurudur. Takımla oynamak istemeyen, beceriksiz veya oyunu bile oynamak istemeyen oyuncular ile karşılaşmanızın olasılığı oldukça yüksektir.
  Arkadaşlarınızla takım oluşturarak yapacağınız karşılaşmalarda tüm takımın mikrofona sahip ve iş birliği yapacağından emin olabilir; oyun için stratejileri (rush, bomba kurma vs.) daha kolay hayata geçirebilirsiniz.
   
 2. Kaybettikten hemen sonra oyuna girmeyin

  Çoğu oyuncu bir oyunu kaybettikten sonra sinirli bir şekilde hemen ikinci bir oyuna girmeye çalışır. Bu kötü bir alışkanlıktır çünkü sinirliyken daha az sabra sahip olursunuz ve takım arkadaşlarınız ile daha fazla münakaşa içine girmeniz ve odağınızın çabuk dağılması kaçınılmazdır. Ve daha önemlisi bir önceki oyunda yapmış olduğunuz hatanın farkına varmaya zamanınız yoktur.

  Bir oyunu kaybettikten hemen sonra başka bir maç oynamanız yerine bir önceki oyunda nerede hata yaptığınızı düşünebilir veya bir önceki maçınızı izleyebilirsiniz. Bu büyük ölçüde yapmış olduğunuz hataları kendi kendinize fark etmenizi sağlayacaktır.  Hatanın kaynağınızı bulduktan sonra kendinizi geliştirmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz.

  • Eğer hedef almanızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, başka bir rekabetçi oyuna katılmadan önce, FFA veya Deathmatch (Ölüm maçı) serverlarında 15 ila 30 dk oynayabilirsiniz.

  • Sorunun kötü takım arkadaşlarından kaynaklandığını düşünüyorsanız, bir sonraki oyuna arkadaşlarınız davet edebilir, oyunu oynayan hiç arkadaşınız yoksa oyun esnasında iyi anlaştığınızı düşündüğünüz kişilere arkadaşlık isteği gönderebilirsiniz.

  • Eğer (AK-47, M4A4 veya AWP gibi) iyi bir silaha sahip olmadığınız için kötü bir performans sergilediğinizi düşünüyorsanız; bir sonraki oyunda eco roundları (elleri) daha iyi planladığınıza emin olun.

  • Diğer problemler, iki tarafta çok fazla rushlamak, takımdan ayrı oynamak ve özellikle T tarafında çok pasif oynamak olabilir.

 3. Harita havuzunuzu kısıtlayın

  Herkesin bir favori CS 2 haritası illa ki vardır. Diğerlerinden daha fazla oynamaktan keyif aldığı veya daha fazla smoke (sis bombaları) noktaları bildiği haritalar. Çoğunlukla bu daha iyi performans sergilenen haritalarda oyun oynamak kazanma şansınızı arttırır ve bu da dolaylı olarak daha hızlı rütbe atlamanızı sağlar.
  Topluluk tarafından fazla oynanmayan Cobblestone, Overpass veya Train gibi haritalarda ustalaşmak çok daha iyi bir stratejidir. Çünkü çoğunlukla haritayı sizin kadar iyi bilmeyen oyunculara karşı oynuyor olacaksınız. Bu ufak detay da sizin karşılaşmada parlamanızı böylelikle CS 2 Rütbe sisteminde hızlıca yukarılara tırmanmanızı sağlar.
   
 4. Hedef almanızı iyileştirin ve el bombalarınızı geliştirin
  Binlerce saat oynamalarına rağmen CS 2'de ustalaşmaktan uzak olan oyuncular vardır. Counter-Strike (veya herhangi bir FPS) oyununda iyi olmak için farklı bakış açıları ve beceriler gereklidir ancak iki tane beceriyi çok önemlidir. Bu iki önemli beceri, hedef almanızı (aim) iyileştirme ve Smoke (sis) bombalarını geliştirmek.
  • Deathmatch (Ölüm Maçı) ve FFA (Free For All) Sunucuları – Ölüm Maçı oyununa veya Topluluk Sunucu Tarayıcısından FFA sunucuna katılın ve burada pratik yapın.

  • Aim Bots – Atölye haritalarında botlara karşı hedef almanızı iyileştirebilir, farklı ayarlarla botları hareket ettirebilir armor verebilirsiniz.

  • Retake (Geri alma) Sunucuları -  Topluluk Sunucu Tarayıcısından Retake sunucularına katılabilirsiniz. Bu sunucularda oyuncular sürekli dönüşümlü olarak bomba kurulu vaziyette bomba alanını koruma (CT veya T’de) senaryoları oynar.

 5. Ayarlarınızı Geliştirin (Fare, Grafik, vb) 

  Bir futbolcu büyük bir ayakkabı ile oynayabilir mi? Veya bir tenisçi mükemmel raket olmadan oynayabilir mi? Hayır! Oyununuzu geliştirebilecek birçok optimizasyon, değişiklik ve kişisel ayarlamalar mevcuttur.
  Öncelikle 3 boyutlu sese duyarlı (HRTF) bir kulaklık ile oyunu oynadığınıza emin olun. Bu sayede seslerin nereden geldiğini daha iyi duyacak düşmanın nereden gelebileceğini ön görebiliyor olacaksınız ve ona göre hazırlık yapabileceksiniz.
  Herkes farklı ideal fare ayarlarına sahiptir, size ait ideal fare ayarlarınızı bulabilmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz.
  • Fare hassasiyetini düşürün – her birkaç günde bir fare hassasiyetinizi 0.01 düşürerek ideal fare hızınızı bulabilirsiniz.

  • Büyük bir fare altlığı kullanın – daha büyük fare altlığı kullanmanız fareyi daha az kaldırmanıza yardımcı olur bu da fareniz daha isabetli hale getirir.

  • Çoğu görüntü ayarı oyunun oynanışına pek etki etmez, fakat bazıları iyi oynamanıza engel olabilir. Grafik ayarlarınız için bazı ip uçları aşağıdaki gibidir.

  • VSync’i devre dışı hale getirin.

  • Daha iyi bir FPS için Tam ekran modunda oynayın. Pencereli veya Tam Ekran Pencereli değil.

  • Çoklu CPU kullanımını etkin hale getirin

  • Keskinliği Yumuşatma Modu’nu “Yok”a alın.

  • Düşük bir FPS’ye sahipseniz FXAA Keskinliği Yumuşatma ayarını devre dışı bırakın ve Shader detayını düşüğe alın