Counter-Strike 2 tarihi

 

COUNTER STRIKE TARİHİ

Counter Strike veya kısa olarak CS, Valve Corporation tarafından 1999 yılında çıkarılan Half Life oyununun bir modu olarak hayatımıza girdi ve 20 yılda hatırı sayılır bir takipçi topluluğu yaratmıştır. 2012 yılında ise serinin en son çıkan oyunu Counter Strike: Global Offensive piyasaya sürüldü. Son zamanlarda popülerlik kazanan ve milyonlar tarafından canlı seyredilen turnuvaların en gözde oyunlarından biri haline geldi. Oyun 2020’nin Nisan ayında 1 milyon 300 bin aktif oyuncuya ulaşarak dünyanın en fazla oynanan oyunu durumuna gelmiştir.

 

CS:GO’nun eski versiyonlarından bir farkı da haritaların tamamıyla yeniden tasarlanmasının yanı sıra, oyunculara tamamıyla kişiye özel silah ve skin kullanma seçeneği vermesi diyebiliriz. Belki de oyunun günümüzde bu kadar popüler olmasının sebebinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncuların en sevdikleri silahlara skin ve çıkartma satın alabilirler ve bunu yanı sıra StatTrak gibi leş sayacına sahip silahları envanterlerine ekleyebilirler. Nasıl silah ve skin alabilirim? Sorusunun yanıtını CS:GO Skinleri sayfasından edinebilirsiniz.

 

OYUN MODLARI

 

Klasik: Rekabetçi (Classic – Competitive)

Oyunun en popüler ve ün salmasında büyük pay sahibi klasik oyun modudur. Haritalardan birinde toplam 30 elden oluşan ve 5v5 li karşılaşmadır. 16 eli kazanan oyunu kazanır.

 

Klasik: Basit Eğlence (Classic – Casual)

Genel olarak rekabet etmeye hazır olmayan oyuncular tarafından tercih edilen moddur. Rekabetçiden farkı tüm oyuncular otomatik olarak kask ve vücut zırhına ve Bomba imha kiti sahip olarak oyuna başlar. 

 

Yıkım (Demolition)

Hızlı olarak ilerleyen bir moddur. Oyuncular otomatik olarak başlangıç silahına sahip olarak oyuna başlarlar. Eğer en az bir oyuncuyu öldürmeyi başarmaları durumunda bir sonraki el sıradaki silahı kullanmaya hak kazanır.

 

Silah Yarışı (Arms Race)

Silah yarışı diğer modlara nazaran daha hızlı ve daha yakın çarpışma içeren bir moddur. Mevcut silah ile 2 kez öldürmeyi başarmaları durumunda hemen sıradaki silaha geçer. En son silah olan altın bıçak ile bir oyuncuyu öldürmeyi başaran oyuncu oyunun kazananı olur.

 

Ölüm Maçı (Deathmatch)

23 Ocak 2013’te yayınlanan güncelleme ile eklenen ölüm maçı modu, 10 dakikalık karşılaşmadan oluşur ve tüm haritalarda oynanabilir. Öldükten sonra yeniden doğmaya imkan kılar ve oyun sonunda en fazla puana sahip oyuncu oyunu kazanır.

 

Danger Zone (Tehlikeli Bölge)

Takım karşılaşmalarında 18 ve tek oyunculu karşılaşmalarda toplam 16 oyuncu ile oynanan Battle Royale modudur. Zamanla daralan haritada hayatta kalan oyuncu veya takım kazanır. Bu mod oyuna 6 Aralık 2018 ya yapılan bir güncelleme ile eklenmiştir. Resmi olarak 3 adet harita bulunmaktadır.

  • Blacksite
  • Sirocco
  • Jungle

Harita altıgenlerden oluşur. Oyuncular oyuna başlarken başlamak istedikleri altıgeni seçerler. Tüm oyuncular silahsız oyuna başlar. Etraftan silah veya nakit para toplayabilir veya sahip oldukları tableti kullanarak silah siparişi verebilirler. Etrafta bulunan kasaların bazıları yumrukla kırılabilirken bazılarına silah, patlayıcı veya yakın dövüş silahları ile kırılarak açılabilir. 

 

Geri Alışlar (Retakes)

Yeni başlayanlar için, oyun 3 T ve 4 CT bomba kurulu olarak başlamaktadır. T takımının bombayı koruması CT takımının kurulan bombayı belirlenen sürede imha etmesi gerekir. Oyuncular her ele başlamadan önce sunulan kartlardan silah seçerler. Takımlar değişmeden 15 El üzerinden oynanır ve 8 elin galibi oyunu kazanır.
Her el başında sunulan kartlar performansınıza göre değişiklik gösterebilir. EDO (En değerli oyuncu) ödülü alınan ellerden sonra seçebileceğiniz silahlarda ekstra veya bonus eşyalar sunulur.