CS 2 Skinlerini nasıl alabilirim?

Çoğu oyuncu CS 2 Skin’lerini ve potansiyel değerleri hakkında bilgi sahibidir. Ancak internette hala nasıl yeni skin alınabileceğini anlatan doğru düzgün bir mecra yok. Özellikle yeni başlayan oyuncular çoğunlukla nasıl yeni CS 2 skinleri alabileceklerini veya daha hızlı nasıl CSGO skini elde edebileceklerini bilmek istiyor. Bu bölümde CS 2 skinlerini nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı bilgileri vereceğim.

CS 2 Skinleri nelerdir ve nasıl alabilirim?

CS 2 skinleri mevcut silahların üzerine uygulanan dokumalardır. Counter-Strike 2 oyunundaki beceri merkezli rekabetçi doğasını koruma amacıyla skinler silahlara istatistiki olarak herhangi bir etki etmez. Tüm skinli silahlar normalleri ile aynı performansa sahiptir. Tek fark görünüş ve oyunun akışını etkilemeyen bazı küçük kullanılabilir özelliklerdir (StatTrak özelliği vb).

CS 2 Skin’leri farklı nadirliğe ve çeşitliliğe sahiptir. Silah skinlerinde yaygından nadire hiyerarşi aşağıdaki gibidir.

Beyaz (Yaygın) – Tüketici Sınıfı

Açık Mavi (Seyrek) – Endüstri Sınıfı

Koyu Mavi (Nadir) – Askeri Sınıf

Mor (Mitsi) – Sınırlı

Pembemsi Mor (Efsanevi) – Gizli

Kırmız (Antik) – Çok Gizli

Altın – (Çok nadir) – Yakın Dövüş Silahları

Açık Kahverengi (Ölümsüz) – Kaçak

Silahların nadirlikleri fiyata büyük etki etmektedir. Bunun yanı sıra silahların dış görünüş kalitesi de fiyatlara etki eden diğer bir etmendir. Dış görünüş skin üzerindeki aşınma derecesine göre 5 farklı kaliteye sahiptir.  Bir silahın dış görünüş kalitesi kullanıldıkça eskimez veya değiştirilemez.

Dış görünüş kalite hiyerarşisi en iyiden en kötüye doğru aşağıdaki gibidir:

  • Fabrikadan yeni çıkmış (Factory New - FN)
  • Az Aşınmış (Minimal Wear - MW)
  • Görevde Kullanılmış (Field-Tested - FT)
  • Eskimiş (Well-Worn- WW)
  • Savaş Görmüş (Battle-Scarred – BS)

Skin çeşitliliğine değinmemiz gerekirse, bahsettiklerimizden farklı çeşitlerde mevcuttur. Örneğin StatTrak skinleri silah üzerinde bulunan sayaç sayesinde o silah ile öldürdüğünüz düşman sayısını takip etmenizi sağlar. Ayrıca dönemsel olarak hatıra paketler vardır. Hatıra skinleri sadece CS 2 Major Turnuvalar esnasında elde edilebilir ve belirli turnuvalara özel eşsiz stickerlara sahip olabilirsiniz. Hatıra skinleri nadir de olsa fahiş fiyatlara ulaşabilir. Şimdi biraz da bu skinleri nasıl elde edebileceğinizden bahsedelim.

Oynayarak Drop Düsürme

Yeni skinlere sahip olmanın en basit ve organik yolu Counter-Strike 2 oynayarak düşürmedir. İster resmi sunucular üzerinden rekabetçi oyunlarda isterseniz de Topluluk Sunucularındaki oyunlarda drop alabilirsiniz. Fakat drop alabilmeniz için, oynamış olduğunuz sunucunda VAC (Valve Anti -Cheat) yani Anti-Hile sisteminin açık olması gerekir ve en az 1 diğer oyuncu ile oynamanız gerekir.

 

Her hafta en fazla 4 drop düşürebilirsiniz. Bunlardan biri seviye atladığınızda alacağınız droptur. Diğer 3 ise rastgele oyunlarınız sonucunda verilecektir ve genellikle bir kasa olarak düşecektir. Bu kasayı açıp içindeki skini görebilmeniz için o kasaya ait anahtarı da satın almanız gerekir. Teorik olarak rekabetçi modda oynadığınız oyunlarda drop düşürme şansınızın daha yüksek olduğu yönündedir ancak bu biri tarafından kanıtlanmış değildir. Resmi kaynaklarca yapılan açıklamada haftalık dropları alabilmeniz için gereken şey sadece oyunu oynamanız.

 

Bu yöntemin en büyük artısı, bedavaya skin sahibi olabileceğiniz gerçeğidir. Ama hemen sevinmeyin çoğu drop kasa halinde düşeceğinden kasayı açmak isterseniz hala kasaya ait anahtarı satın almanız gerekir. Dahası bu kasalardan çok nadir ve çok değerli skinler düşürebilirsiniz fakat şansınız gerçekten çok düşüktür. Oynayarak kasa düşürme yöntemi yazının devamında bahsedeceğimiz diğer yöntemlerden çok ama çok yavaş bir yöntemdir.

Skin satın alacaklara öneriler

Eğer yeni ve nadir bulunan bir skin almak istiyorsanız bunun en iyi yolu satın almaktır. Skin satın alabileceğiniz onlarca farklı CS 2 Takas servisi bulunmaktadır. Detaya girmeden önce size birkaç öneride bulunmak isteriz.

 

Öncelikle alacağınız skinin fiyatını farklı mecralarda karşılaştırın. Buna ek olarak skinin geçmiş fiyat grafiğini inceleyin. Grafik size fiyat eğilimi hakkında bilgi verecektir. Eğer grafikte sürekli bir düşüş eğilimi görüyorsanız. Satın almadan önce biraz bekleyebilirsiniz çünkü 1-2 hafta içinde satın almak istediğini skinin fiyatının düşme olasılığı yüksektir.

Oyuna yeni bir drop kolleksiyonu geldiğinde 1-2 hafta tüm takas işlemlerinizi durdurun. Büyük güncellemelerden sonra fiyatların dengelenmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Acele edip fiyat yüksekken satın almak para kaybından başka bir şey değildir.

Topluluk Pazarı’ndan Skin Satın Alma

Steam hesabınıza biraz para ekleyerek direkt olarak kullanıcıların Topluluk Pazarında satışa koyduğu skinleri satın alabilirsiniz. Topluluk Pazarından bir eşya satın alabilmek için Steam uygulamasından veya internet tarayıcınızdan Steam hesabınıza giriş yapmanız gerekir ve üstteki menüden Topluluk -> Market’i seçmelisiniz. Bu menüden istediğiniz skini aratabilir ve en karlı teklifleri bulmaya koyulabilirsiniz. Tabi ki burada listelenmiş binlerce eşya bulacaksınız ve Detaylı Arama ile seçenekleri kısıtlayabilirsiniz.

Kasa Açma Siteleri'nden Satın Alma

Son güvenilir satın alma yöntemi ise kasa açma sitelerinden skin almak. Bu sitelerde de hesabınıza aynı şekilde para yüklemesi yapmanız gerekir ancak buradaki fiyatlar Topluluk Pazarı’ndakilere kıyasla çok daha düşüktür. Burada daha dikkatli olmalısınız çünkü piyasada bir çok dolandırıcı site mevcut. Güvenilir siteleri biz sizler için inceledik ve bir liste oluşturduk. En iyi CS2 kasa açma siteleri ni inceleyebilirsiniz. 

Ancak Topluluk Pazarında takas yaparken 3 farklı potansiyel sorun ortaya çıkmaktadır. Birincisi Steam Cüzdanınıza para yüklemeniz gerekir. Yükleme yaptığınızda bu para Steam hesabınızda kalır ve geri çekmenizin imkanı yoktur. Eğer Steam hesabınıza para yüklemek istemiyorsanız daha önceden düşmüş skinlerinizi veya kasalarınız satabilirsiniz ama bu da biraz zaman alabilir. İkinci olarak, burada satış yapan insanlar fiyatlar hakkında oldukça fazla bilgiye sahip olduğundan, piyasa fiyatının altında kelepir eşya bulmak neredeyse imkansız. Tek yapabileceğiniz fiyatları inceleyip aralarından en düşük olanı almak olabilir. En son olarak, Topluluk Pazarında takas yapabilmeniz için Valve’ın çok yüksek olan beklentilerini karışlamanız gerekir. Hesabınızın çok yeni olmaması gerekir ve internet tarayıcınızın veya cihazınızın yakın zamanda yetkilendirilmiş olmaması gerekir ve son olarak Steam Guard’ı aktif hale getirmeniz gerekir.

Bedava Skin alma

Bazı Kasa açma sitelerine kayıt olduğunuzda size kayıt bonusu olarak belirli bir miktar para verir. Sitedeki kasaları açarak çıkan skinlere sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak bazı siteler günlük olarak bedava kasa da verebilmektedir. Belirli şartlar yerine getirildiğinde bu silahlara sahip olabilir ve gönderebilirsiniz.

 

Sonuç

Bu yazımızda CS2 Skinlerinin nasıl daha hızlı alabileceğinizi ve CS 2 skin almanın en iyi yollarını açıkladık. Umarım CS 2 Skinlerini nasıl alabileceğiniz konusunda sizi aydınlatabilmişizdir.