Yeni Başlayanlar için CS:GO Taktikleri
 

Counter Strike: Global Offensive içinde birçok katman içeren bir oyun deneyimidir. İlk bakışta "Ne var yahu bunda? Diğer tüm FPS (First Person Shooter) oyunlarında olduğu gibi. Silah al, etrafta koştur ve önüne çıkan rakipleri vur." gibi düşünebilirsiniz fakat durum pekte öyle değildir.

 

Sonrasında diğer etmenleri de dahil etmeniz gerekir. Silahlar arasındaki farklılıklar, çeşitli haritaların detayları, takım iletişimi, çeşitli oyun stratejileri ve heyecanlı sosyal aktiviteler gibi.

 

Şimdi gelin oyunun oynayışına daha yakından bakalım.


 •  

İki takım, İki hedef

Sanal karakterleri ayrı ayrı becerilere sahip sınıflar ile ayıran diğer birçok oyundan (Team Fortress 2, Paladins) farklı olarak, CS:GO başlangıçta her oyuncu eşit şartlarda oyuna başlar. Oyundaki tek fark yaratacak etmen sizin kendi yeteneğinizdir. 

CS:GO'da oyuncular Terörist veya Anti-Terörist takımını seçebilirler. Bu karakterler farklı görünüşe sahiptir ve farklı silahlara sahiptirler. Fakat aralarındaki ana farklılık oyundaki hedefleridir.

 • Bomba kurmak veya imha etmek (Bomba İmha senaryosu)
  CSGO_Bomba_imha
 • Rehine tutma veya serbest bırakma (Rehine Kurtarma senaryosu)
  CSGO_Rehine_kurtarma

Takımlar her el başında kendilerine özel yerde başlarlar. Bomba ise A veya B olarak farklı alanlara kurulabilir. Rehineler ise terörist takımının oyuna başladığı yerdedir ve güvenli bölgeye ulaştırılmaları gerekir. Her iki senaryo için geçerli olan bir diğer olasılık daha vardır. Karşı takımın tamamını öldürmek.
 

Bomba İmha ve Rehine Kurtarma oyunun çeşitli haritalarında ve çeşitli modlarda oynanabilir. Bunlara ek olarak Deathmatch (ölüm Maçı) da belirtilmelidir. 23 Ocak 2013’te yayınlanan güncelleme ile eklenen ölüm Maçı modu, 10 dakikalık karşılaşmadan oluşur ve tüm haritalarda oynanabilir. öldükten sonra yeniden doğmaya imkan kılar ve oyun sonunda en fazla puana sahip oyuncu oyunu kazanır.
 

çoğu oyuncu Bomba İmha senaryosunu tercih eder bunun sebebi de Espor karşılaşmalarında sadece bu senaryonun oynanması olabilir.
 

Haritalar ve CS:GO Oyun Modları

Her bir CS:GO haritası kendine özgü ufak özelliklere sahiptir. Oyunda başarılı olabilmek için, oyuncuların haritaları iyi öğrenmesi ve sis, molotof ve flaş noktaları ve bomba bölgelerine giden uzman yolları vb. gizli detayları bilmesi gerekir.
 

CS:GO’da çok fazla sayıda harita bulunmaktadır ve geliştiriciler tarafından sürekli yeni haritalar eklenmektedir. İlk etapta bu haritaların hepsinde uzmanlaşmanız hem imkansız hem de gereksiz.
 

çoğu CS:GO oyuncusu CS:GO Haritaları’ndan (Genellikle Bomba İmha senaryosu) bazılarını tercih eder ve bu haritalarda becerilerini geliştirirler.
 

Aşağıda her oyuncunun deneyebileceği harita listesi bulunmaktadır.

 • Dust 2 – Orta doğu coğrafyasında bir lokasyon
  CSGO_Dust_2
 • Mirage – Fas’ta bir lokasyon
  CSGO_Mirage
 • Inferno – İtalya’da hoş bir yer
  CSGO_inferno
 • Train – Bir Rus tren deposu
  CSGO_Train
 • Cache – çernobil güç santraline yakın bir bölge
  CSGO_Cache
 • Overpass – Sanal Berlin’in bir bölgesi
  CSGO_Overpass
 • Cobblestone – Kale benzeri bir köy evi
  CSGO_cobblestone
 • Nuke – Bir Alman Nükleer Santrali
  CSGO_Nuke

Listedeki haritalar hem Basit Eğlence hemde Rekabetçi modda oynanabilmektedir. Bunlardan ilki yüksek sayıda oyuncu tarafından tercih edilmektedir ve oyun için rütbelerin oyuna pek etkisi yoktur. Rekabetçi maçlar oyuncular için bir şöhret arenası gibidir. Oyuncular burada CSGO Rütbeleri için savaşırlar.
 

Oyunda farklı koşulların bulunduğu; tek bomba alanı, gerçek dışı yerçekimi gibi başka modlar da bulunmaktadır. Bu modlar ve modlara uygun haritalar oyun içinde özel bir bölümde listelenir. Savaş Oyunları ve Yoldaş gibi.
 

Rauntlar. Maçlar

CS:GO Maçları T veya CT takımlarından birini seçtikten sonra başlar. Daha sonra oyuncular farklı başlangıç noktalarından başlarlar ve her raunt bir takımın galibiyeti ile sona erer.
 

Bir maçı kazanabilmek için bir takım 16 raunt kazanması gerekir. Eğer iki takımda 15 raunt kazanırsa maç berabere biter. Bu Rekabetçi maçların şartlarıdır. Basit Eğlence maçlarında ise daha az raunt kazanmanız gerekir.
 

CS:GO’da oyun içi Takım rolleri ve Takım Stratejileri

Counter Strike: Global Offensive bir takım bazlı oyundur. Bu her oyuncu için çok önemlidir. Tek başına oyunu kazanamazsınız. Kazanmak için takım halinde hareket etmelisiniz.

İlk olarak oyuncular, oyun kurallarına, sanal silahlara ve haritalara alışır. Daha sonra kişisel performansını arttırmaya ve iyi bir takım arkadaşı bulmaya çalışırlar. En sonunda oyunda kendine en uygun rolü bulmaya çalışırlar.
 

Bazı oyuncular Sniper ile daha iyi oynar. Bazıları sadece iyi info verirler. Bazıları ise assault silahları ile rakipleri darmadağın eder.

CS:GO'da uzmanlaşma yolunu oyunda farklı roller deneyerek kendine uygun olanı bulmaktan geçer.
 

Farklı Silahlar ve Oyun içindeki Ekonomi

CS:GO çok geniş bir silah koleksiyonuna sahiptir. Her bir silah kendine özgü karakteristiğe sahip olmasından dolayı oyunda isabetli atışlar yapabilmek için antrenman yapmanız yararınıza olabilir.
 

örneğin AWP süper güçlü bir silahtır ancak bir atıştan sonra tekrar mermi yükleme süresi çok uzundur. Negev uzun ateş etme seanslarında daha isabetli olur fakat çok ağır olduğu için oyuncuları yavaşlatır ve hareketlerini kabiliyetlerini kısıtlar.
 

M4A4 ve AK47 ateş hızı yüksek, geri tepmesi düşük ve yüksek isabete sahip silahlardır ancak alışabilmeniz için pratik yapmanız gerekir.
 

Oyunun başında, oyunculara silah ve ekipman alması için zaman verilir. Başlangıçta her iki takımda aynı miktarda para ile oyuna başlar ve ilk elde bu para sadece tabanca satın almaya yeterlidir.
 

Daha sonra öldürme, bomba kurma veya imha etme, bir oyunu kazanma veya hatta kaybetme takıma para kazandırır. Peki bu paraların nasıl kullanılacağına gelelim.
 

Bunun cevabı ileri düzey takımlar için ekstra fırsatlar açan oyun içi ekonomi stratejileri geliştirmek. örneğin bir elde sadece tabanca satın almak bir sonraki el için para biriktirmenizi sağlar.
 

Başarısının Sırları

CS:GO 2012 yılında büyük Counter-Strike serisinin devamı olarak yayınlandı. Peki bu oyunu dünyanın en popüler oyunu yapan şey nedir? Neden Rainbow Six Siege gibi güçlü rakipler oyun marketinde CS:GO’yu geçemiyor?

Bunun birkaç sebebi var:

 • Basit görünmesi
  Yeni başlayanları denemekten ve keyfini çıkarmaktan alıkoyamaz. Karakterler için sınıflar yok, araçlar yok veya etrafta parçalanabilecek şeyler yok. Oyun en başından anlaşılır ve oyundaki bu basitlik sizi yeni heyecanlara taşır.
 • Basit görünüşüne rağmen son derece derin olması
  CS:GO’yu oynadıkça daha fazla şey keşfedeceksiniz. Her harita yeni bir deneyim gibidir ve oyunda bir sürü harita mevcuttur.
  çeşitli silahlar oyuncular için yeni imkanlar yaratır. Takım oyunundaki sayısız CS:GO stratejiler, her yeni oyunu yeni bir serüven haline getirir ve sürekli olarak becerilerinizi geliştirmenizi sağlar.
 • Gerçekçi olması
  Oyunda geliştiriciler tarafından oyunculara iletilen özellikle silahlardaki gerçekli hissine dikkat ediliyor. Duvardaki kanlar ve cesetler vb.
  Oyun Fortnite gibi rengarenk ve eğlenceli danslar barındırmıyor. CS:GO’yu güzel yapan şey aşırı gerçekliğidir. Eğer gerçekçi bir Battler Royale oynamak istiyorsanız aradığınız şey CS:GO’nun Tehlike Bölgesi’dir!
 • Esnek olması
  Oyuncular farklı modlar seçerek farklı deneyimler yaşayabilir. Ayrıca farklı ayarları deneyerek kendilerine en uygun ayarlı bulabilirler.
  Nişangah ayarı gibi şeyler oyun ayarları kısmından değiştirilebilmektedir. Nişangah ayarlarınız için ayrıca geliştirici konsolundan da yapabilirsiniz.
 • Oyun geliştiricileri tarafından yeni güncellemeler getirilerek sürekli iyileştirmesine dikkat ediliyor
  CS:GO, oyun sektöründe 20 yıla aşkın bir sürede her zaman modern kalmayı başarmıştır. Grafikler ve oyun içi mekanikler sürekli geliştirilmiş, buglar düzeltilmiş ve çeşitli geliştirmeler eklenmiştir.
  Yeni haritalar, ilginç yeni özellikler, oyun ekonomisi ve hatta oyunun çekirdeğindeki değişiklikle. Tüm bunlar sayesinde CS:GO yeniymiş gibi taze kalmış.

Skinler

CS:GO skinleri oyun içi silahlara sadece farklı bir dış görünüş katar. Oyunun oynanışına bir etki etmez. Fakat oyuncuların ruh halini ve topluluktaki namını pozitif yönde etkiler.
 

Skinlerin gerçek hayatta para değeri olduğu için oyunda rolleri çok önemlidir. Silah Skinlerini ucuza almanın yolları vardır.. En iyi CS:GO kasa açma sitesini seçmek ise size kalıyor.
 

Skinler CS:GO oyuncularına 2 farklı motivasyon sağlar:

 • Oyunu oynayarak bedava skin alabilir ve bu skinleri satarak kar yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için bazı oyuncular sürekli CS:GO oynayıp skinler düşürmeye çalışır.
 • Skin satın almak ise daha kısa ve güvenli bir skin alma yöntemidir. örneğin AK-47 | Yabani Lotus veya AWP | Bilgin Ejderha gibi efsanevi skinlere sahip olsanız bunlarla maça girmek istersiniz. Ve tabi ki bu skinlerle kötü oynamak olmaz. Pro olmak için de bolca pratik yapmanız gerekecektir.

Skin kazanma kriterlerinin benzer olduğu Valve’in bir diğer oyunu da Dota 2’dir. çok geniş bir evrene sahip bir oyundur. Deneyin ve emin olun kendinizi kaptıracaksınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Blog